Akumulatory do Fiat

Fiat

Fiat

Fiat to aktualnie ogromne przedsiębiorstwo, które głównie zajmuje się branżą motoryzacyjną. To światowy potentat w dziedzinie produkcji aut zarówno osobowych, jak i dostawczych. Ze względu na połączenie z amerykańską firmą Chrysler, aktualna pełna nazwa to Fiat Chrysler Automobiles.

Historia

Firma Fiat została założona w lipcu 1899 roku przez Roberto Biscarettiego de Ruffia w Turynie. W listopadzie tego samego roku z fabryki wyjechało pierwsze auto osobowe z logiem Fiata. W późniejszych latach Fiat kupował innych producentów, rozszerzając zasięg swoje koncernu. W uzyskiwaniu popularności marki Fiat przyczyniła się również produkcja na terenie Polski. Najbardziej popularnym w Polsce modelem był bestseller- Fiat 126p. Popularny „maluch” był przystępnym rozwiązaniem na polskim rynku motoryzacyjnym, głównie ze względów ekonomicznych. Niska cena zakupu i małe koszty eksploatacji powodowały, że takie podzespoły użytkowe jak np. akumulator do samochodu Fiat 126p były niedużym wydatkiem. Mniej popularnym modelem był gabarytowo większy model Fiat125p. W Polsce znajdowały się dwie fabryki Fiata, w Tychach oraz Bielsku-Białej. W 2000 roku Fiat podjął współpracę z General Motors a w 2009 roku wykupił 20% udziałów firmy Chrysler.

Koncern Fiata

Koncern Fiata o nazwie Fiat Chrysler Automobiles (FCA) aktualnie zajmuje się głównie produkcją aut osobowych oraz dostawczych. Dodatkowo FCA jest producentem samochodów ciężarowych, autobusów, traktorów, silników oraz maszyn rolniczych. W przyszłości do gamy oferowanych produktów mają również dołączyć samoloty. FCA pomimo działalności międzynarodowej nadal korzystają z współpracy z Polskimi producentami. Przykładem długoletniej współpracy są akumulatory do Fiata dostarczane przez firmę Centra. W skład koncernu Fiata wchodzą następujące marki:

  • Fiat Auto- samochody osobowe oraz dostawcze
  • Abarth- sportowe modele na bazie aut Fiata
  • Alfa Romeo- auta osobowe klasy Premium
  • Maserati- osobowe auta luksusowe
  • Chrysler oraz Lancia- auta osobowe klasy średniej i Premium
  • Dodge i Jeep- auta terenowe oraz pick-up’y
  • Iveco- samochody ciężarowe, dostawcze oraz autobusy
  • Zastava- fabryka motoryzacyjna z Serbii

Obecna Produkcja

Aktualnie pod marką Fiat produkowane są takie modele aut jak: Fiat 500, Panda-małe miejskie auto, Doblo, Ducato oraz Fiorino- to auta dostawcze produkowane pod logiem Fiata. Najnowszym modelem jest nowa generacja Fiata Tipo. Model ten należy do klasy kompaktowej i ma być wygodnym rozwiązaniem dla użytkownika w połączeniu z przystępną ceną.