Akumulator do quada

Jaki akumulator do quada wybrać?

Akumulator do quada

W jaki sposób sprawić, aby akumulator w naszym quadzie służył nam długo? Jeśli jesteśmy zmuszeni do wymiany akumulatora na nowy, to jaki model wybrać? Skąd uzyskać informacje o parametrach akumulatora dedykowanych dla naszego quada? Na te pytania eksperci odpowiadają w poniższym artykule.

Jak dbać o dobry stan akumulatora w quadzie?

Chcąc cieszyć się z długiego użytkowania jednego akumulatora, oprócz zakupu sprzętu klasowego producenta (np. Exide lub Varta), musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Posiadając standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy, trzeba pamiętać o kontrolowaniu stanu elektrolitu. Nie dotyczy to pozostałych typów akumulatorów do quadów. Jeśli nasz pojazd nie jest używany przez dłuższy okres czasu, musimy raz na jakiś czas kontrolnie dokonać pomiaru napięcia. W przypadku odczytu poniżej 12,5 V, należy doładować akumulator za pomocą prostownika.

Rodzaje akumulatorów do quadów

Akumulator zamontowany w quadzie, skazany został na pracę w bardzo specyficznym środowisku i narażony jest na wiele drgań, wstrząsów oraz przechyłów względem standardowego ułożenia pojazdu. Zatem jaki typ akumulatora będzie najlepszy?

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje akumulatorów:

  • akumulator kwasowo-ołowiowy – jest to najstarszy typ akumulatora, przy którym musimy kontrolować stan elektrolitu. Może wiązać się to z wyciekami. Jest to najtańsza opcja zakupu.
  • Akumulator żelowy – w akumulatorze tego typu, standardowy elektrolit zastąpiony jest formą żelu, co czyni go bardziej odpornym na wstrząsy, drgania oraz pracę w pozycji innej niż pionowa.
  • Akumulator AGM – jest to najbardziej zaawansowany technologicznie wyrób, który pozwala na dłuższą żywotność. Według testów, pozwala on na kilkukrotnie większą ilość rozruchów, niż standardowy akumulator. Jest to najdroższe rozwiązanie cenowe w wyborze akumulatora do quada.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Aby akumulator w naszym quadzie funkcjonował prawidłowo, kluczem jest dobranie odpowiednich parametrów. Skąd wziąć te informacje? Najlepiej odszukać je w książce serwisowej pojazdu, która jest dołączona do quada przy zakupie.

Jeśli odnalezienie takich informacji stanowi problem, zawsze możemy skontaktować się z autoryzowanym serwisem motoryzacyjnym. Z pewnością dobierze on odpowiednią pojemność akumulatora podawaną w ampero-godzinach (Ah) oraz dedykowany prąd rozruchowy podawany w amperach (A). Równie dobrą opcją jest skorzystanie z naszej wyszukiwarki akumulatorów, w celu dobrania odpowiedniego akumulatora do danego typu quada.