Akumulator do wózka inwalidzkiego

Akumulator do elektrycznego wózka inwalidzkiego

Akumulator pracujący w wózku inwalidzkim ma inną charakterystykę pracy, niż w innych pojazdach. Głównymi różnicami jest konieczność ładowania akumulatora w wózku inwalidzkim oraz praca ciągła. Zatem jaki akumulator do wózka inwalidzkiego będzie najlepszy

Typy akumulatorów do wózków inwalidzkich

Do wózków inwalidzkich montowane są 3 typy akumulatorów:

Ze względu na często trudną sytuację osób korzystających z wózków inwalidzkich, wiele osób doboru akumulatora dokonuje na podstawie ceny. Najtańsze są akumulatory kwasowo-ołowiowe, lecz słabo sprawdzają się w pracy ciągłego poboru prądu bez ładowania.

Najlepiej w tej specyfice pracy według testów sprawdzają się akumulatory żelowe.
Ze względu na swoją konstrukcję, mogą wytrzymać o wiele więcej cyklów ładownia i rozładownia niż standardowe akumulatory.

Ładowanie akumulatora w wózku elektrycznym

Brak ładowania w układzie elektrycznym wózka inwalidzkiego, jest to największa różnica w trybie pracy akumulatora, w porównaniu z samochodem osobowym czy motocyklem.

W przypadku wózków inwalidzkich im większa jest pojemność akumulatora, tym dłużej będziemy jeździć bez ładowania. Musimy jednak pamiętać o wadze i rozmiarze akumulatora.

Po rozładowaniu baterii musimy ją naładować za pomocą specjalnej ładowarki. Moc ładowarki nie może być większa niż dedykowana do pojemności naszego akumulatora. To wszystko ze względu na ochronę przed zbyt szybkim naładowaniem, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości cykli użytkowania.

Do ładowania akumulatorów żelowych musimy używać innego rodzaju ładowarki niż do pozostałych typów. Taką ładowarką jest ładowarka pulsacyjna. Ładowarki do akumulatorów żelowych są niestety droższe od pozostałych, a ich ceny wahają się od 400, do nawet 1200 zł. Są one w pełni zautomatyzowane, pokazują nam stan naładowania akumulatora , a nawet czas, jaki pozostał do pełnego naładowania. Moc ładowarki może być mniejsza niż pojemność naszego akumulatora, lecz musimy liczyć się z tym, że czas ładowania znacznie się wydłuży – nawet do kilkudziesięciu godzin.