Akumulator do wózka widłowego

Akumulator do wózka widłowego

Większości z nas, akumulator kojarzy się z tym montowanym w samochodzie osobowym. Jednak istnieją również akumulatory o znacznie większych rozmiarach i są wykorzystywane między innymi do napędzania wózków widłowych. Grupę takich akumulatorów nazywamy bateriami trakcyjnymi.

Jak dobrać akumulator do wózka widłowego?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać przy doborze akumulatora do wózka widłowego, jest sprawdzenie charakterystyki baterii w dokumentacji techniczno-ruchowej pojazdu. Jeśli w powyższej instrukcji nie odnajdziemy informacji na temat danych technicznych akumulatora, a etykieta na obecnej baterii jest nieczytelna, sami możemy dokonać wyboru na podstawie obliczeń.

Istotne jest aby bateria trakcyjna wypełniała cały dostępny obszar na to przeznaczony. Jeśli wybierzemy zbyt mały akumulator, może to skutkować niestabilnością wózka. Bateria jest istotnym elementem konstrukcyjnym ze względu na to, że jej waga to główny składnik masy całego wózka elektrycznego. Wpływa ona na stabilność całej konstrukcji wózka.

Dobór napięcia akumulatora do typu wózka widłowego

Jeśli w instrukcji nie mamy informacji na temat napięcia baterii w naszym wózku widłowym, możemy je obliczyć mając podstawowe informacje. Każde z ogniw, w akumulatorze do wózka widłowego, wykonane w technologii kwasowo-ołowiowej ma napięcie 2 V. Jeśli przemnożymy ilość ogniw przez 2 V, otrzymamy napięcie całego akumulatora.

Najczęściej spotykane napięcia w wózkach widłowych:

  • 24V (12 ogniw x 2V=24V),
  • 48V (24 ogniwa x 2V=48V),
  • 80V (40 ogniw x 2V=80V).

Rodzaje akumulatorów w wózkach widłowych

Akumulatory do wózków możemy podzielić ze względu na:

  • typ łączenia pomiędzy ogniwami:
    • łączenia spawane (standard),
    • łączenia skręcane (na życzenie klienta).

Prawidłowe ładowanie

Odpowiednie ładowanie jest kluczem do długiej żywotności baterii. Ze względu na wysoką cenę zakupu akumulatora do wózka widłowego, warto zadbać o jej prawidłową eksploatację. Według testów i analiz, najważniejszym elementem jest dobranie odpowiedniego prostownika do ładowania naszej baterii. Źle dobrany prostownik rażąco wpływa na skrócenie żywotności baterii i może doprowadzić do jej uszkodzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę przy pierwszych cyklach ładowania, ponieważ bateria swoją całkowitą pojemność zapełnia dopiero po kilku ładowaniach.