Akumulator do kosiarki

Akumulator do kosiarki

Jaki akumulator do kosiarki wybrać?

Jaki akumulator do kosiarki wybrać? Kosiarka samojezdna to bardzo wygodne urządzenie, które bardzo ułatwia pielęgnowanie trawników. Pytanie, jak zadbać o naszą kosiarkę, aby zawsze była gotowa do pracy i nigdy nie odmówiła posłuszeństwa przy rozruchu? Podstawą jest dobranie odpowiedniego akumulatora.

Jak przygotować kosiarkę na zimę?

Dużym problemem dla naszej kosiarki na akumulator, jest okres zimowy. Ze względu na niskie temperatury nie musimy przycinać naszego trawnika, a to wiąże się z odstawieniem kosiarki na całą zimę do garażu. Jak zatem utrzymać akumulator w pełnej sprawności? Akumulator podłączony do instalacji elektrycznej, cały czas ma utraty energii pomimo wyłączonego urządzenia. Przez dłuższy okres czasu może to spowodować częściowe lub całkowite rozładowanie baterii.

Jak uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki przy pierwszej próbie uruchomienia? Najłatwiejszą i najprostszą metodą, jest odpięcie minusowej klemy z przewodami od akumulatora, co zapobiegnie utratom ładunków elektrycznych i w dużym stopniu przyczyni się do utrzymania akumulatora w dobrej kondycji. Najlepszym rozwiązaniem jest wykręcenie akumulatora i pozostawienie w miejscu, gdzie będzie miał on zapewnioną temperaturę otoczenia powyżej dziesięciu stopni Celsjusza. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ładowanie konserwujące, czyli cykliczne ładownie (raz na dwa miesiące) prądem, równym 10% pojemności ładowanego akumulatora przez około 10 godzin.

Rodzaje akumulatorów do kosiarek

Każda kosiarka na akumulator, obsługiwana jest napięciem 12 V. Do wyboru mamy baterie do kosiarek, produkowane w różnej technologii:

  • Akumulator kwasowo ołowiowy – najstarsza technologia cechująca się niską ceną zakupu. Jednak przy użytkowaniu musimy pamiętać o kontrolowaniu stanu elektrolitu.
  • Akumulator żelowy – standardowy elektrolit został zastąpiony mieszaniną elektrolitu i krzemionki. Dzięki połączeniu tych składników, akumulator wypełniony jest żelem. Sprawia to, że jest on bardziej odporny na działanie warunków zewnętrznych. Do minusów akumulatorów żelowych możemy zaliczyć wysoką cenę zakupu oraz niski prąd rozruchowy.
  • Akumulator AGM – to akumulator wykonany w nowoczesnej technologii, która pozwala kilkukrotnie wydłużyć żywotność akumulatora. Wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnych separatorów. Baterie tego typu zapewnią nam dłuższą bezawaryjność, odporność na wstrząsy i niskie temperatury. Jedynym minusem akumulatorów AGM jest wysoka cena zakupu.

Akumulatory do kosiarek znanych marek

Do najbardziej znanych producentów akumulatorów do kosiarek zaliczamy: MTD, Husqvarna, Wolf-Garten, Honda, Yard-Man, Bolens oraz Gutbrod. Każdy producent oferuje inny sprzęt, dlatego przy wyborze nowego akumulatora do kosiarki, musimy zwrócić uwagę na rozmiar, pojemność i biegunowość akumulatora, jaka będzie kompatybilna z naszym urządzeniem.

Jaką markę akumulatora wybrać?

Przy doborze najlepszego akumulatora, jednym z wyborów przed jakim stajemy jest marka i jakość wykonania. Jeśli chcemy co roku wymieniać baterię w naszej kosiarce to możemy zakupić akumulator z niższej półki, gdzie kwoty zakupu zaczynają się od 100zł. Wymagając dobrej jakości wykonania akumulatora, musimy zainwestować minimum 200zł. Wybierając marki typu Tuborg, Yuasa, Varta, Bosch czy Centra, mamy pewność długiego czasu użytkowania. Jedynym warunkiem długowieczności, jest odpowiednia konserwacja akumulatora, głównie w okresach zimowych.