Akumulator do diesla

Jaki akumulator do diesla?

Szukając odpowiedniego akumulatora do diesla, możemy natknąć się na wiele opinii i rad ich użytkowników. Jedni piszą, że musimy kupić jak największy akumulator, drudzy wspominają o jak największym starterze, a jeszcze inni mówią, że to waga ma kluczowe znaczenie. Kto z nich ma rację? Przeprowadzając własną analizę, natknęliśmy się na kilka kluczowych aspektów, z którymi koniecznie musisz zapoznać się przed zakupem dobrego akumulatora do diesla.

Jaki akumulator do diesla kupić?

Większość osób, szukających akumulatora do swojego auta, ma już w głowie przedział cenowy, z którego będzie chciał wybrać akumulator. Czy oszczędzanie na akumulatorze ma sens? A może wydawanie dużej kwoty to przepłacanie? W większości przypadków, cena zakupu wiąże się z jakością danego produktu. Może to więc być dla nas pierwszym wyznacznikiem dobrego wyboru. Droższy akumulator wiąże się z większą wytrzymałością, a więc kupienie tańszego akumulatora do diesla, to tylko pozorna oszczędność.

Silnik diesla zimą a akumulator

Nie każdy z użytkowników samochodów ma świadomość, jak spada wydajność akumulatora, gdy temperatura otoczenia oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza. Przyjmując, że w temperaturze 25 stopni Celsjusza akumulator ma 100% swojej nominalnej wydajności, to kalkulując – poniżej 0 stopni Celsjusza akumulator ma tylko 60 % swojej mocy. Jak więc sprawdzić, czy nasz akumulator jest sprawny?

  1. Przy zgaszonym silniku, za pomocą multimetru, dokonujemy pomiaru napięcia na akumulatorze. Prawidłowy wynik, jaki powinniśmy otrzymać to zakres 12,4-12.8 V. Jeśli wynik nie mieści się w tym przedziale, to akumulator wymaga doładowania.
  2. Na odpalonym silniku (również za pomocą multimetru) odczytujemy napięcie. Tym razem wynik powinien mieścić się w przedziale 13,8V-14,5 V. W przypadku nieprawidłowego odczytu w tym kroku, musimy wziąć również pod uwagę ewentualne uszkodzenie urządzenia ładującego akumulator w trakcie jazdy (alternator).

W nowych autach, komputer pokładowy daje możliwość podglądu aktualnego stanu napięcia w akumulatorze. Szczególnie kontrolowane jest to w autach z systemem START-STOP.

Czy waga ma znaczenie?

Jak wiadomo, większa część akumulatora składa się z płyt ołowianych. Wiąże się to z proporcjonalnością akumulatorów – im większa waga, tym większa ilość ołowiu wykorzystana do produkcji akumulatora. A więcej ołowiu równa się lepsze przewodzenie, większa moc oraz dłuższa żywotność.

Oznaczenia akumulatorów

Każdy z producentów akumulatorów ma swoje oznaczenia wewnętrzne, np. Bosh ma oznaczenie S3 lub S4, a Exide ma oznaczenie Premium lub Classic. Jednak te informacje, które interesują nas najbardziej, objęte są normą europejską i na każdym z akumulatorów opisane są w tej samej formie:

  • Pojemność akumulatora podawana w amperogodzinach (Ah) np. 74 Ah.
  • Prąd rozruchowy akumulatora podawany w amperach (A) np. 680 A.

Rodzaje akumulatorów do diesla

Do samochodów napędzanych silnikiem diesla, możemy zastosować akumulatory różnych typów. Do wyboru mamy:

  • Akumulator kwasowo-ołowiowy – jest to najbardziej standardowy akumulator, który jednak nie sprawdzi się w autach z zaawansowanym systemem elektroniki i rozbudowanym sprzętem car audio. Musimy również kontrolować stan elektrolitu. Tego typu akumulator cechuje się niską ceną zakupu
  • Akumulator EFB/ECM – posiada rozbudowane płyty ze specjalnymi stopami ołowiu. Dzięki temu zwiększa się ich żywotność i lepiej radzą sobie w pracy pod większym obciążeniem.
  • Akumulator AGM – jest to akumulator , w którym separator całkowicie pochłania płynny elektrolit. Cechują się wysoką odpornością na wstrząsy i wycieki, mają bardzo mały opór wewnętrzny i możliwość szybszego przyjmowania ładunków elektrycznych. Minusami tego typu akumulatorów jest wysoka cena zakupu i wrażliwość na wysoką temperaturę (niezalecany montaż w komorze silnika).

Diesel potrzebuje mocy zimą

Jak wskazuje budowa i działanie silnika diesla, do startu potrzebujemy dużego prądu rozruchowego – dlaczego? Paliwo, które wykorzystuje silnik diesla spalane jest w wyższej temperaturze. Wiąże się to z zastosowaniem innego rodzaju świec, niż w autach z silnikiem benzynowym. Zainstalowane w dieslu świece żarowe, wymagają dodatkowego podgrzania przed uruchomieniem silnika, co wiąże się z dużym poborem prądu na stracie. Jest to główny powód, dla którego potrzebujemy większego startera. Przykładem akumulatora, który spełnia te wymagania, jest produkowana w Poznaniu Centra Futura.

Akumulator do diesla

Jak dobrać rozmiar akumulatora do diesla?

Przy doborze akumulatora musimy zwrócić uwagę na jego rozmiary oraz miejsce, które na ten podzespół przeznacza producent. Projektanci samochodów dokładnie obliczają każdy centymetr wykorzystania przestrzeni na podzespoły, tym samym nie pozwalają nam na dobieranie sprzętu według uznania. Jeśli do naszego auta dedykowany jest akumulator Bosch S4 60Ah 540A, to nie damy rady zamontować w naszym samochodzie baterii wielkości Exide Premium EA900-90Ah 740A, ze względu na jego dłuższy i szerszy rozmiar. Musimy mieć to na uwadze przy zakupie w serwisie, czy przez Internet.

Biegunowość akumulatora

Producenci akumulatorów, nie wiadomo dlaczego, produkują akumulatory z biegunem dodatnim zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Przy wyborze odpowiedniego akumulatora musimy mieć to na uwadze, bo w rzadko którym aucie mamy tak długie przewody zasilające z klemami, aby podłączyć akumulator o odwrotnej biegunowości niż zaleca producent naszego samochodu.

Akumulator obsługowy czy bezobsługowy do diesla?

Kupując akumulator do diesla powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on obsługowy czy bezobsługowy. Jaka jest różnica i który z nich będzie lepszy? Większą żywotnością cechuje się akumulator obsługowy, przy którego użytkowaniu musimy pamiętać o uzupełnianiu elektrolitu, ze względu na zjawisko odparowywania wody. Akumulator bezobsługowy jest bardziej wygodny w obsłudze, ponieważ po zainstalowaniu go w naszym aucie, poziom elektrolitu nie powinien nas już teoretycznie obchodzić.

Wykorzystanie technologii

Najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem przy wyborze akumulatora do diesla, jest dostosowanie się do parametrów producenta. Możemy wykorzystać do tego sklepy stacjonarne lub internetowe oraz aplikacje do doboru właściwego do naszego auta akumulatora. Producenci akumulatorów tworzą nawet specjalne aplikacje na smartfony. Przykładowo firma Exide utworzyła aplikację o nazwie Exide Battery Finder, dzięki której po wpisaniu marki auta, modelu, pojemności silnika i rocznika, system automatycznie dobierze nam akumulator dedykowany do naszego pojazdu, pod względem pojemności i mocy rozruchowej. Taką opcję posiada również nasza wyszukiwarka akumulatorów, dzięki której możemy znaleźć najlepszy akumulator do diesla. Wystarczy wpisać podstawowe parametry auta, a resztę wyszukiwarka zrobi za nas.