Szukając odpowiedniego akumulatora do diesla, możemy natknąć się na wiele opinii i rad ich użytkowników. Jedni piszą, że musimy kupić jak największy akumulator, drudzy wspominają o jak największym starterze, a jeszcze inni mówią, że to waga ma kluczowe znaczenie. Kto z nich ma rację? Przeprowadzając własną analizę, natknęliśmy się na kilka kluczowych aspektów, z którymi koniecznie musisz zapoznać się przed zakupem dobrego akumulatora do diesla.
Większość osób, szukających akumulatora do swojego auta, ma już w głowie przedział cenowy, z którego będzie chciał wybrać akumulator. Czy oszczędzanie na akumulatorze ma sens? A może wydawanie dużej kwoty to przepłacanie? W większości przypadków, cena zakupu wiąże się z jakością danego produktu. Może to więc być dla nas pierwszym wyznacznikiem dobrego wyboru. Droższy akumulator wiąże się z większą wytrzymałością, a więc kupienie tańszego akumulatora do diesla, to tylko pozorna oszczędność.
Nie każdy z użytkowników samochodów ma świadomość, jak spada wydajność akumulatora, gdy temperatura otoczenia oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza. Przyjmując, że w temperaturze 25 stopni Celsjusza akumulator ma 100% swojej nominalnej wydajności, to kalkulując – poniżej 0 stopni Celsjusza akumulator ma tylko 60 % swojej mocy. Jak więc sprawdzić, czy nasz akumulator jest sprawny?
W nowych autach, komputer pokładowy daje możliwość podglądu aktualnego stanu napięcia w akumulatorze. Szczególnie kontrolowane jest to w autach z systemem START-STOP.
Jak wiadomo, większa część akumulatora składa się z płyt ołowianych. Wiąże się to z proporcjonalnością akumulatorów – im większa waga, tym większa ilość ołowiu wykorzystana do produkcji akumulatora. A więcej ołowiu równa się lepsze przewodzenie, większa moc oraz dłuższa żywotność.
Każdy z producentów akumulatorów ma swoje oznaczenia wewnętrzne, np. Bosh ma oznaczenie S3 lub S4, a Exide ma oznaczenie Premium lub Classic. Jednak te informacje, które interesują nas najbardziej, objęte są normą europejską i na każdym z akumulatorów opisane są w tej samej formie:
Do samochodów napędzanych silnikiem diesla, możemy zastosować akumulatory różnych typów. Do wyboru mamy:
Jak wskazuje budowa i działanie silnika diesla, do startu potrzebujemy dużego prądu rozruchowego – dlaczego? Paliwo, które wykorzystuje silnik diesla spalane jest w wyższej temperaturze. Wiąże się to z zastosowaniem innego rodzaju świec, niż w autach z silnikiem benzynowym. Zainstalowane w dieslu świece żarowe, wymagają dodatkowego podgrzania przed uruchomieniem silnika, co wiąże się z dużym poborem prądu na stracie. Jest to główny powód, dla którego potrzebujemy większego startera. Przykładem akumulatora, który spełnia te wymagania, jest produkowana w Poznaniu Centra Futura.
Przy doborze akumulatora musimy zwrócić uwagę na jego rozmiary oraz miejsce, które na ten podzespół przeznacza producent. Projektanci samochodów dokładnie obliczają każdy centymetr wykorzystania przestrzeni na podzespoły, tym samym nie pozwalają nam na dobieranie sprzętu według uznania. Jeśli do naszego auta dedykowany jest akumulator Bosch S4 60Ah 540A, to nie damy rady zamontować w naszym samochodzie baterii wielkości Exide Premium EA900-90Ah 740A, ze względu na jego dłuższy i szerszy rozmiar. Musimy mieć to na uwadze przy zakupie w serwisie, czy przez Internet.
Producenci akumulatorów, nie wiadomo dlaczego, produkują akumulatory z biegunem dodatnim zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Przy wyborze odpowiedniego akumulatora musimy mieć to na uwadze, bo w rzadko którym aucie mamy tak długie przewody zasilające z klemami, aby podłączyć akumulator o odwrotnej biegunowości niż zaleca producent naszego samochodu.
Kupując akumulator do diesla powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on obsługowy czy bezobsługowy. Jaka jest różnica i który z nich będzie lepszy? Większą żywotnością cechuje się akumulator obsługowy, przy którego użytkowaniu musimy pamiętać o uzupełnianiu elektrolitu, ze względu na zjawisko odparowywania wody. Akumulator bezobsługowy jest bardziej wygodny w obsłudze, ponieważ po zainstalowaniu go w naszym aucie, poziom elektrolitu nie powinien nas już teoretycznie obchodzić.
Najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem przy wyborze akumulatora do diesla, jest dostosowanie się do parametrów producenta. Możemy wykorzystać do tego sklepy stacjonarne lub internetowe oraz aplikacje do doboru właściwego do naszego auta akumulatora. Producenci akumulatorów tworzą nawet specjalne aplikacje na smartfony. Przykładowo firma Exide utworzyła aplikację o nazwie Exide Battery Finder, dzięki której po wpisaniu marki auta, modelu, pojemności silnika i rocznika, system automatycznie dobierze nam akumulator dedykowany do naszego pojazdu, pod względem pojemności i mocy rozruchowej. Taką opcję posiada również nasza wyszukiwarka akumulatorów, dzięki której możemy znaleźć najlepszy akumulator do diesla. Wystarczy wpisać podstawowe parametry auta, a resztę wyszukiwarka zrobi za nas.