Akumulatory rolnicze do ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych

Akumulatory rolnicze

Jak wybrać odpowiedni akumulator do ciągnika?

Prace na gospodarstwie trwają cały rok, jednak część maszyn rolniczych używanych jest tylko i wyłącznie podczas sezonu na sianie i zbieranie plonów. Pozostawienie maszyn, w tym ciągników na wiele tygodni bez odpalania silnika, doprowadzić może do uszkodzenia akumulatora. Najczęściej o tym fakcie dowiadujemy się dopiero, gdy pilnie potrzebujemy użyć maszyny. Jak w takim przypadku wybrać najlepszy akumulator? Czym kierować się wybierając nową baterię oraz co najważniejsze, ile przyjdzie nam za to zapłacić? Na te i więcej pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wymiana akumulatora, czy to konieczne?

Bez względu na to, czy kupujemy nowy czy też używany ciągnik, z czasem spotkamy się z potrzebą wymiany akumulatora na nowy. Wbrew pozorom dobranie odpowiedniego akumulatora nie jest takie łatwe, a ilość dostępnych typów baterii w sklepach może przytłoczyć. Akumulatory różnią się od siebie budową, parametrami i przede wszystkim ceną. Jak wybrać ten odpowiedni do naszego traktora?

Akumulatory rozruchowe zapewniają dostateczną ilość energii elektrycznej, potrzebnej do uruchomienia maszyny. Służą również do podtrzymania funkcjonowania osprzętu elektrycznego w kabinie jak oświetlenie, klimatyzacja i (w nowszych modelach ciągników) lodówka. Na jego żywotność wpływ ma wiele czynników, jak odpowiednia eksploatacja, umiejętne ładowanie i temperatura otoczenia. Odpowiednio eksploatowana bateria posłuży nam dobrych parę lat. Należy jednak pamiętać, że każdy akumulator ma swoją żywotność (liczoną w cyklach ładowania), a więc wymiana akumulatora na nowy jest tylko i wyłącznie kwestią czasu.

Kiedy należy wymienić akumulator?

W okresie zimowym większość maszyn rolniczych stoi w garażach lub pod gołym niebem, będąc narażonym na nieprzyjazne warunki atmosferycznej jak na przykład ujemne temperatury. Najczęściej spotykaną sytuacją, kiedy definitywnie wiadomo, że akumulator w ciągniku wymaga wymiany, jest problem z odpaleniem maszyny. W przypadku, gdy maszyna nie reaguje na przekręcenie kluczyka, na 99% wina leży po stronie akumulatora. Niskie temperatury znacząco skracają żywotność akumulatorów poprzez głębokie rozładowanie. Baterie, które rozładują się praktycznie do zera ulegają zasiarczeniu. Co prawda można podjąć próbę odsiarczenia akumulatora, jednak nie zawsze jest to opłacalne. Akumulator po regeneracji nie oferuje już takiej mocy, jak na początku swojej żywotności.

Drugim z syndromów wskazujących na potrzebę wymiany akumulatora w ciągniku jest częsta potrzeba ładowania. Jeżeli co kilka dni masz problem z odpaleniem maszyny, a akumulator wymaga ciągłego podładowywania, to wiedz, że czas wymienić go na nowy.
Trzecim objawem wskazującym na zużycie akumulatora jest ciemnobrązowy kolor elektrolitu.

Jak wybrać dobry akumulator do ciągnika?

Ilość akumulatorów dostępnych w sklepach przysporzyć może o ból głowy. Zdecydowana większość gospodarzy nie wie, jaki akumulator kupić do swojego ciągnika. Do najważniejszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem jest pojemność, prąd rozruchowy i typ.

    • Pojemność akumulatora – najlepszym rozwiązaniem jest zakup akumulatora o mocy rozruchowej zgodnej z zaleceniami producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku maszyn, które używane są jedynie sezonowo – w takim przypadku producent przewidział najczęściej fakt, że maszyna pewien czas będzie stać nieużywana. Pod żadnym pozorem nie należy kupować akumulatora o znacznie większej pojemności niż ta zalecana przez producenta. Dlaczego? Ponieważ podczas pracy maszyny alternator nie będzie w stanie w pełni naładować baterii, a co za tym idzie – jej żywotność drastycznie spadnie.
    • Prąd rozruchowy – im prąd rozruchowy większy, tym łatwiej uruchomić maszynę. Parametr ten docenia się najczęściej wtedy, gdy temperatura za oknem spada. Akumulator o wyższym prądzie rozruchowym znacznie lepiej poradzi sobie w niskich temperaturach.
    • Typ akumulatora – w maszynach rolniczych, w tym w ciągnikach stosuje się dwa typy akumulatorów. Pierwszy z nich to akumulatory kwasowo-ołowiowe, stosowane również w samochodach osobowych oraz akumulatory AGM, cechujące się dużą mocą rozruchową. Większość z tego typu baterii posiada również funkcję szybkiego ładowania.

Oprócz powyższych parametrów dodatkowo warto sprawdzić wymiary oraz biegunowość akumulatora, co ma szczególne przełożenie w przypadku wiekowych maszyn. Ważne jest również sprawdzenie, jakie napięcie powinien mieć akumulator 12 V czy 6 V.

Do najczęściej wybieranych zaliczyć możemy akumulatory 12V 120AH, 125AH, 170AH i 195AH z oferty takich marek jak Varta, Centra, Kozak, Battermott, Tuborg, Autocraft i AGTech.