Akumulator do samochodu ciężarowego (TIR-a)

Akumulatory do samochodów ciężarowych

Jaki akumulator ciężarowy wybrać?

Wymiana akumulatora w samochodzie ciężarowym nie należy do najprzyjemniejszych zadań, przed jakimi staje kierowca. Niestety, jeżeli żywotność akumulatora dobiegła końca lub uległ on szkodzeniu, należy go wymienić na nowy. Wielu kierowców zadaje jednak pytanie, jaki akumulator do samochodu ciężarowego będzie odpowiedni? Na rynku dostępnych jest wielu producentów, oferujących tego typu podzespoły, jednak poszczególne akumulatory różnią się do siebie biegunowością, pojemnością i prądem rozruchowym. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak dopasować akumulator do ciężarówki oraz jak postępować, aby dłużej nam służył.

Akumulator ciężarowy – co go wyróżnia?

Akumulatory montowane w samochodach ciężarowych przystosowane są do znacznie większych obciążeń niż te, przeznaczone do montażu w samochodach osobowych. Główną różnicą pomiędzy tymi bateriami jest oczywiście pojemność. W samochodach ciężarowych stosuje się akumulatory o pojemności nawet 200-225 Ah przy prądzie rozruchowym 1200-1300 A. Skąd bierze się ta różnica? Do uruchomienia TIR-a potrzebne jest zdecydowanie więcej energii, niekiedy kilkukrotnie więcej niż w samochodzie osobowym. Oprócz większej pojemności, akumulatory do samochodów ciężarowych przystosowane są do pracy w cięższych warunkach, jak większe wahanie temperatur, wibracje czy nieustanne wstrząsy.

Akumulatory nowej generacji dostępne obecnie w sklepach, jest to efekt wieloletnich prac producentów, który stale zaostrzają wymagania stawiane przed oferowanymi produktami. Podczas produkcji wykorzystywane jest przede wszystkim srebro, zabezpieczające podzespoły przed rdzą, niwelując przy tym wpływ temperatury na parametry akumulatora. Wewnątrz obudowy oprócz srebra znajdziemy ołowiane płyty oraz materiał stabilizujący, niwelujący wibracje i wstrząsy.

Trwałość akumulatora ciężarowego

Akumulatory przeznaczone do montażu w samochodach ciężarowych są odporne na głębokie rozładowanie, a co za tym idzie ich trwałość i żywotność jest znacznie większa, w przeciwieństwie do tradycyjnych baterii montowanych w osobówkach. Znaczna większość oferty dostępnej w sklepach to akumulatory hermetyczne, w których elektrolit zagęszczany jest żelem krzemowym lub włóknem szklanym. Akumulatory cargo muszą być odporne nie tylko na czynniki zewnętrzne, ale także na błędy, jakie popełniają kierowcy podczas ich eksploatacji. Do najczęstszych błędów zaliczyć możemy brak terminowej wymiany akumulatora oraz brak cyklicznej zamiany akumulatorów 12 V miejscami, ze względu na zwiększone obciążenie jednego z nich.

Jaki akumulator do samochodu ciężarowego?

Wybierając akumulator do TIR-a powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami, jakie oferuje dana bateria, a nie tylko ceną. To samo dotyczy znaku towarowego, umieszczanego przez producenta. Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed zakupem sprawdzić napięcie, prąd rozruchowy, pojemność, biegunowość i wymiary akumulatora. Dodatkowym atutem jest bezobsługowość (obecnie większość akumulatorów posiada hermetyczne obudowy, a elektrolit uzupełniany jest przez producenta jeszcze na taśmie produkcyjnej).