Akumulatory niklowe (zasadowe, niklowo-kadmowe)

Akumulatory niklowe Ni-Cd

Akumulatory niklowe (zasadowe, niklowo-kadmowe)

Opracowane w 1899 roku akumulatory niklowo-kadmowe oraz niklowo-żelowe nie są wypełnione elektrolitem o zasadowym odczynie. Swego czasu akumulatory niklowe stały się alternatywą dla tradycyjnych akumulatorów kwasowo ołowiowych. Wewnątrz baterii niklowej znajdują się elektrody (płyty) wykonane z taśmy stalowej, tworząc ramki z dziurkowanej blachy. Wewnątrz płyt znajduje się masa czynna, czyli elektrody dodatnie o składzie: wodorotlenek niklu(II), nikiel i grafit. Elektrody ujemne natomiast, wypełnione są masą czynną o składzie sproszkowanego żelaza lub żelaza i kadmu. Akumulatory niklowe (zasadowe) wypełnione są elektrolitem o stężeniu 21% wodorotlenku litu lub potasu.

Wydajność akumulatorów niklowych

Akumulatory zasadowe (niklowe) charakteryzują się wysoką wydajnością prądową, w stosunku do tradycyjnych źródeł zasilania. Mimo wysokiej wydajności, akumulatory te posiadają tzw. efekt pamięci. Cykl ładowania i rozładowywania powinien być pełny, a więc po pełnym naładowaniu akumulatora niklowego, powinno nastąpić jego całkowite rozładowanie. Zbyt długie pełne rozładowanie prowadzić może do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora. Efekty pamięci usuwa się z akumulatorów za pomocą specjalnych ładowarek wyposażonych w funkcję refresh.

Akumulatorów niklowych nie wykorzystuje się już w motoryzacji, ze względu na niską pojemność oraz wspomniany wcześniej efekt pamięci. Akumulatory Ni-Cd masowo wykorzystuje się do zasilania pojazdów sterowanych, zabawek czy telefonów stacjonarnych. Niska cena, łatwość użycia oraz szybkie zużycie tego typu baterii sprawia, że szybko trafiają one do kosza zanieczyszczając środowisko.

Wytrzymałość akumulatorów zasadowych

Akumulatory niklowo-kadmowe mimo niskiej trwałości, cechuje bardzo wysoka odporność na temperatury panujące dookoła baterii. Dobra bateria niklowa oferuje pełną wydajność w temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza. Są one również odporne na wstrząsy, drgania oraz niewłaściwe podłączanie. Zamontowane wewnątrz płyty niklowo-kadmowe nie ulegają odkształceniom spowodowanym nagłymi zmianami temperatury.

Szerokie spektrum zastosowań

Na rynku spotkać możemy przemysłowe akumulatory niklowe wykorzystywane do zasilania wkrętarek, odkurzaczy, telefonów stacjonarnych oraz tradycyjne akumulatory NiCd używane do napędzania zabawek czy innych, drobnych urządzeń elektrycznych jak wagi łazienkowe czy termometry bezdotykowe. Oprócz domowych zastosowań, tego typu akumulatory stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność, czyli w przemyśle kolejowym, telekomunikacyjnym oraz energetyce.

Zobacz najlepsze akumulatorki

Ranking Produkt Producent Cena
1 2x akumulator 18650 3400mAh 12.58Wh Li-Ion 3.7V z zabezpieczeniem PCM ogniwo Panasonic NCR18650B (Cameron Sino) Cameron Sino Sprawdź cenę
2 Braven stryde 360 / 180017 5200mah 19.24wh li-ion 3.7v () marki Cameron sino Cameron Sino Sprawdź cenę
3 10000mAh 74.00Wh Li-Polymer 7.4V 2S 30C (Cameron Sino) Cameron Sino Sprawdź cenę
4 Cameron sino Phiten cn100001 / inr18650-22s 2600mah 9.62wh li-ion 3.7v () Cameron Sino Sprawdź cenę
5 JBL Go Smart / GSP682634 900mAh 3.33Wh Li-Polymer 3.7V (Cameron Sino) (4894128134114) Cameron Sino Sprawdź cenę