Opracowane w 1899 roku akumulatory niklowo-kadmowe oraz niklowo-żelowe nie są wypełnione elektrolitem o zasadowym odczynie. Swego czasu akumulatory niklowe stały się alternatywą dla tradycyjnych akumulatorów kwasowo ołowiowych. Wewnątrz baterii niklowej znajdują się elektrody (płyty) wykonane z taśmy stalowej, tworząc ramki z dziurkowanej blachy. Wewnątrz płyt znajduje się masa czynna, czyli elektrody dodatnie o składzie: wodorotlenek niklu(II), nikiel i grafit. Elektrody ujemne natomiast, wypełnione są masą czynną o składzie sproszkowanego żelaza lub żelaza i kadmu. Akumulatory niklowe (zasadowe) wypełnione są elektrolitem o stężeniu 21% wodorotlenku litu lub potasu.
Akumulatory zasadowe (niklowe) charakteryzują się wysoką wydajnością prądową, w stosunku do tradycyjnych źródeł zasilania. Mimo wysokiej wydajności, akumulatory te posiadają tzw. efekt pamięci. Cykl ładowania i rozładowywania powinien być pełny, a więc po pełnym naładowaniu akumulatora niklowego, powinno nastąpić jego całkowite rozładowanie. Zbyt długie pełne rozładowanie prowadzić może do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora. Efekty pamięci usuwa się z akumulatorów za pomocą specjalnych ładowarek wyposażonych w funkcję refresh.
Akumulatorów niklowych nie wykorzystuje się już w motoryzacji, ze względu na niską pojemność oraz wspomniany wcześniej efekt pamięci. Akumulatory Ni-Cd masowo wykorzystuje się do zasilania pojazdów sterowanych, zabawek czy telefonów stacjonarnych. Niska cena, łatwość użycia oraz szybkie zużycie tego typu baterii sprawia, że szybko trafiają one do kosza zanieczyszczając środowisko.
Akumulatory niklowo-kadmowe mimo niskiej trwałości, cechuje bardzo wysoka odporność na temperatury panujące dookoła baterii. Dobra bateria niklowa oferuje pełną wydajność w temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza. Są one również odporne na wstrząsy, drgania oraz niewłaściwe podłączanie. Zamontowane wewnątrz płyty niklowo-kadmowe nie ulegają odkształceniom spowodowanym nagłymi zmianami temperatury.
Na rynku spotkać możemy przemysłowe akumulatory niklowe wykorzystywane do zasilania wkrętarek, odkurzaczy, telefonów stacjonarnych oraz tradycyjne akumulatory NiCd używane do napędzania zabawek czy innych, drobnych urządzeń elektrycznych jak wagi łazienkowe czy termometry bezdotykowe. Oprócz domowych zastosowań, tego typu akumulatory stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność, czyli w przemyśle kolejowym, telekomunikacyjnym oraz energetyce.
[nokaut-offers-box url=’http://www.nokaut.pl/produkt:akumulatorki–najpopularniejsze.html’ template=’tabelaLP’ limit=’5′ render_type=’inline’]