Akumulatory do KIA

KIA

KIA

Kia Motors to południowo koreańskie przedsiębiorstwo, produkujące auta osobowe, dostawcze oraz autobusy, które należą do Hyundai Kia Automotive Group. Nazwa KIA składa się z dwóch członów, które po przetłumaczeniu na język Polski oznaczają „wyjście z Azji”.

Historia

W 1944 roku powstaje przedsiębiorstwo o nazwie Kyungsung Precision Industry, które zajmuje się produkowaniem podzespołów do rowerów. W 1951 roku firma sama zaczyna produkować rowery oraz zmienia nazwę na Kia Industries. Po dziesięciu latach Kia produkuje swój pierwszy motocykl, a na początku lat 70-tych konstruuje własny silnik. Pierwszym samochodem osobowym był model Kia Birsa, która zadebiutowała w 1974 roku, korzystając jednocześnie z licencji jednego z samochodów Mazdy. W 1990 roku nazwa uległa zmianie na KIA Motors. Na koniec XX wieku większą część udziałów wykupił koncern Hyundai Motor, będąc jednocześnie największym udziałowcem.

Hybrydowa Kia

Kia chcąc utrzymać równy poziom technologiczny w porównaniu z europejskimi producentami samochodów osobowych, zmuszona była do zaoferowania auta hybrydowego. Kia Niro- taką nazwę nosi hybryda z koncernu Kia Motors. Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego łączna moc auta wynosi 141 KM. Specjalny akumulator do Kii Niro zapewnia osiągnięcie średniego spalania poniżej 4l/100km.

Popularne modele

Kia w branży motoryzacyjnej wprowadziła auta w różnych segmentach, co miało wpływ na ukształtowanie rynku motoryzacyjnego. Modelami cieszącymi się największą popularnością są:

  • Kia Cee’d - samochód klasy kompaktowej, zaprezentowany w 2006 roku. Aktualnie produkowana jest druga generacja Kii Cee’d.
  • Kia Optima - w Europie znana pod nazwą Kia Magentis. To auto klasy średniej, którego pierwsza generacja produkowana była od 2000 roku. Obecnie produkowana jest czwarta generacja, cechująca się standardowo bogatą wersją wyposażeniową. Zintegrowany system Start-Stop powoduje, że akumulator do samochodu Kia Magentis musi mieć nominalnie dużą pojemność.
  • Kia Rio - początkowo w wersjach nadwoziowych kombi oraz sedan. W późniejszych latach Kia Rio produkowana była jako sedan oraz hatchback. Aktualnie produkowana jest czwarta generacja Kii Rio.
  • Kia Sportage- auto typu SUV, oferowane przez koreańskiego producenta. Pierwsza generacja oparta była na Mazdzie Bongo. Od 2015 roku w produkowana jest czwarta generacja Kii Sportage.