Akumulatory do Skoda

Skoda

Skoda

Skoda Auto to Czeskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, które powstało w 1895 roku. Aktualnie Skoda należy do niemieckiego koncernu Volkswagen Auto Group. Akumulatory do Skody produkowane są w Poznańskiej fabryce Centra, w połączeniu z holdingiem Exide Technologies SA.

Historia

Na początku swojego istnienia Skoda produkowała rowery, kilka lat później motocykle. W 1905 roku powstaje pierwszy samochód osobowy Voiturette, który osiąga duży sukces na rynku motoryzacyjnym. Po zakończeniu II wojny światowej Skoda była niepodważalnym liderem w swoim kraju. Ze względu na brak rozwoju technologicznego, zapadła decyzja o sprzedaży marki niemieckiemu koncernowi Volkswagen w 1991 roku. W ten sposób Skoda dołączyła do jednego z największych potentatów na rynku samochodów osobowych i stała się jedną z czterech dużych marek należących do koncernu Volkswagen AG (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda). Dzięki temu posunięciu, marka Skoda zyskała dużą poprawę wizerunku, który we wcześniejszych latach nie był najmocniejszym punktem czeskiego producenta aut.

Technologia

Największym osiągnięciem technologicznym inżynierów marki Skoda było opracowanie i wprowadzenie do seryjnej produkcji silników szybrowych typu Knight. Silniki tego typu to bardzo złożone konstrukcje, które charakteryzowały się idealnie równą pracą silnika, porównywaną do silników dwunastocylindrowych. Do momentu powstania silników ze zmiennymi fazami rozrządu, żaden silnik nie był w stanie dorównać kulturą pracy silnikowi Knight. Mercedes również próbował wdrożyć podobne rozwiązanie przy projektowaniu swoich silników, aczkolwiek szybko się z tego wycofał.

Kultowe modele

Skoda w swojej historii sprzedaży ma kilka modeli samochodów osobowych, które odniosły duży sukces na rynku europejskim. Skoda jest aktualnie najczęściej wybieraną marką z grupy nowych samochodów w Polsce. Do grupy najpopularniejszych modeli należą:

  • Skoda Fabia - to samochód osobowy z kategorii aut miejskich, produkowany od 1999 roku przez Volkswagen AG. To następczyni popularnej wcześniej Skody Felicji.
  • Skoda Octavia - auto osobowe klasy kompaktowej, produkowane od 1996 roku. Aktualnie produkowana jest III-cia generacja Octavii.
  • Skoda Superb - samochód osobowy klasy średniej, najlepiej wyposażony z wszystkich modeli Skody. Akumulator do samochodu Skoda Superb musi charakteryzować się wytrzymałością na odpowiednio dużą ilość cykli pracy, ze względu na wbudowany system Start-Stop.