Akumulatory do Dacia

Dacia

Dacia

Automobile Dacia S.A. to Rumuński producent samochodów osobowych oraz dostawczych. Firma powstała w 1966 roku pierwotnie pod nazwą Uzina de Autoturisme Pitesti, w Rumuńskim mieście Mioveni. Przedsiębiorstwo od początku istnienia współpracuje z francuskim producentem aut marki Renault. Nazwa Dacia pochodzi od Dacji - rzymskiej krainy aktualnie położonej na terytorium Rumunii.

Historia

W roku założenia firmy podjęto się budowy fabryki Dacii i zaprojektowanie pierwszego modelu auta, które miało nosić taką sama nazwę jak miasto, w którym powstało przedsiębiorstwo. Podpisując w 1968 roku umowę o współpracy z marką Renault, utworzono możliwość wykorzystania technologii i licencji, na których bazują samochody francuskiego producenta. Pierwszym pojazdem wyprodukowanym w fabryce mieszczącej się w mieście Miovena była Dacia 1100, która korzystała z licencji Renault 8. W 1969 roku pojawiło się kolejne auto Dacia 1300 zastępujące Renault 12. Oznaczenia danego modelu zależało od pojemności silnika. Pierwszym autem wyprodukowanym w 1995 wyłącznie przez rumuńskich konstruktorów była Dacia Nova. Oparta była na płycie podłogowej Peugeota 309. W 1999 roku Renault całkowicie wykupiło udziały Dacii z zamiarem utworzenia Rumuńskiego centrum rozwoju samochodów w europie środkowej i wschodniej.

Aktualna oferta

Dużym przełomem w budowie marki Dacia miało być wprowadzenie na rynek kompaktowego auta o bardzo niskiej cenie zakupu, porównując z rynkiem europejskim. Kolejnym krokiem było wprowadzenie Dacii Sandero, małego miejskiego auta w dużej mierze bazującego na technologii wykorzystanej w Renault Clio. Dużym zainteresowaniem cieszy się wprowadzenie na rynek auta zbudowanego na podstawie Dacii Logan w wersji SUV/crossover o nazwie Duster. Jednym z minusów tego modelu było duże obciążenie układu elektrycznego, przez co akumulator do samochodu Dacia Duster musiał być niezawodnym elementem. Dacia w 2012 roku zaprezentowała nową grupę aut, które zostały wprowadzone do produkcji, minivana Dacię Lodgy zbudowanego na podstawie Renault Grand Scenic oraz Dacię Dokker, kombivana zbudowanego na podstawie Renault Kangoo II. Na pierwsze wyposażenie montowane są akumulatory do Dacii Rumuńskiej firmy Rombat. Ze względu na zainwestowanie dużych nakładów finansowych przez koncern Renault na markę Dacia, planowane jest wprowadzenie nowych modeli: auta klasy średniej oraz małego miejskiego auta o nazwie Towny, który docelowo ma konkurować z Fiatem Pandą.