Akumulatory do Toyota

Toyota

Toyota

Toyota Motor Corporation to Japoński koncern motoryzacyjny założony w 1937 roku. W Polce Toyota ma swoje odziały produkujące skrzynie biegów (Wałbrzych) oraz silniki wysokoprężne (Jelcz -Laskowice).

Historia

Na początku istnienia, Toyota markowała swoje samochody pod nazwą Toyoda, która wzięła się od nazwiska założyciela firmy. Na początku lat 50-tych wprowadzono do sprzedaży Toyotę BJ, która opierała się na konstrukcji Jeepa MB. Kilkanaście lat później zaczęto produkować samochody osobowe, co bardzo przyczyniło się do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa. Rokiem przełomowym okazał się rok 1966, kiedy w produkcji pojawił się najbardziej rozpoznawalny model Toyoty o nazwie Corolla. W 1989 powstaje marka Lexus, luksusowe samochody docelowo są przeznaczone na rynek amerykański oraz europejski.

Technologia

Toyota od początku swojego istnienia była symbolem niezawodności, bowiem użytkownicy Japońskich aut przez długie lata cieszyli się z bezawaryjnej eksploatacji. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie produkcyjne, Toyota kładła mniejszy nacisk na jakość, co w późniejszym czasie wpłynęło na pogorszenie wizerunku marki. Toyota jako pierwszy producent wprowadza do seryjnej produkcji samochód hybrydowy. Specjalny silnik elektryczny oraz wzmocniony akumulator do samochodu Toyota Prius pozwala na osiągnięcie spalania paliwa nawet do 1,5l/100km. Dzięki temu osiągnięciu Toyota Prius otrzymuje nagrodę „Car of the year”. Akumulatory do Toyoty dostarczone są między innymi z Poznańskiej fabryki Centra, w połączeniu z holdingiem Exide Technologies.

Kluczowe modele

Modelami, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju marki i zwiększania majątku przedsiębiorstwa są:

  • Toyota Auris - samochód kompaktowy, produkowany przez Japoński koncern od 2006 roku,
  • Toyota Corolla - auto początkowo należące do segmentu B, lecz przy kolejnych generacjach należy do segmentu C. W 1974 roku Toyota Corolla zostaje najlepiej sprzedającym się autem na świecie,
  • Toyota Avensis - to samochód klasy średniej, pierwsza generacja produkowana od 1997 roku. Aktualnie produkowana jest IV generacja Toyoty Avensis,
  • Toyota Land Cruiser - terenowy model z grupy Toyoty produkowany w od 1954 roku,
  • Toyota Hilux- terenowe auto dostawcze o nadwoziu Pick-up,
  • Toyota Prius - samochód osobowy o napędzie hybrydowym, który zapoczątkował nową erę w rozwoju motoryzacji,
  • Toyota Rav4 - to auto terenowe typu SUV, produkowane od 1994 roku. Od 2013 roku produkowana jest IV generacja,
  • Toyota Supra - super sportowe auto, produkowane w latach 1978-2002,
  • Toyota Yaris - samochód osobowy, należący do aut miejskich.