Akumulatory do Smart

Smart

Smart

Smart to niemiecka firma motoryzacyjna, produkująca małe samochody osobowe klasy miejskiej. Firma Smart GmbH została założona w 1994 roku.

Historia

Twórcą i pomysłodawcą firmy Smart GmbH był szwajcarski producent zegarków marki Swatch, przy współpracy z Daimler AG. Po utworzeniu spółki obu przedsiębiorstw nadano jej nazwę Mercedes-Swatch. W założeniach właściciela marki Swatch Nicolasa Hayeka, Smart miał być dwuosobowym autem miejskim o małych gabarytach, jednocześnie będąc wygodny i bezpieczny jak luksusowe samochody osobowe. Właściciele Mercedesa mając długoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej opierali się na badaniach rynku kładąc nacisk na zyski. Od 2002 roku Smart rozpoczął współpracę z firmą Brabus, która zajmowała się dostarczaniem podzespołów do produkcji Smarta. Firma Smart GmbH współpracuje również z japońskim koncernem Mitsubishi.

Rozwój

Firma Smart w 1998 roku produkcji wprowadziła model ForTwo. Jest to mały dwuosobowy samochód osobowy o wyróżniającej się sylwetce. Na bazie tego modelu w 2002 roku powstał model w wersji roadster o nazwie Smart Crossblade. W 2007 roku powstała druga generacja, która również dostępna była z silnikiem elektrycznym. Ze względu na ograniczone miejsce, akumulator do samochodu Smart ForTwo Electric Drive nie mógł zapewnić dużego zasięgu. Według producenta Smart jest w stanie przejechać 135 km bez ładowania akumulatora. Aktualnie produkowana jest III-cia generacja Smarta ForTwo, która zastąpić ma czterodrzwiowy model Smart ForFour. Ze względu na niewielkie zużycie energii elektrycznej, akumulator do Smarta nie musi dysponować dużą pojemnością. Wielkość akumulatora również wyznacza ściśle określona ilość dostępnego miejsca.