Akumulatory do Lancia

Lancia

Lancia

Firma „Lancia & Cie” powstała w 1906 roku we włoskim mieście Turyn. Od 1969 Lancia należy do koncernu jednego z liderów na rynku samochodów osobowych, jakim jest Fiat.

Historia

Pierwszym pojazdem wyprodukowanym przez Lancię w roku 1908 był model Tipo51 lub 12hp, później nazywany Alpha. W 1913 roku powstała Lancia Theta, która była bardziej zaawansowana pod kątem układu elektrycznego. W 1922 roku do produkcji wchodzi model Lambda, który wyróżnia się samonośną konstrukcją oraz niezależnym przednim układem zawieszenia. W 1933 roku debiutuje Lancia Augusta, która jako pierwszy sedan posiada wbudowane hamulce hydrauliczne. W 1937 roku ukazuje się model Aprilla, który jako pierwsze auto osobowe posiada niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół. Rok 1969 staje się przełomowy dla marki Lancia, ponieważ zostaje ona przyłączona do koncernu Fiata. W 1972 roku Lancia oferuje sportowy model Stratos w całości wykonany z aluminium i włókna szklanego. Pod koniec lat 70-tych do seryjnej produkcji wchodzi jeden z bardziej rozpoznawanych modeli marki - Lancia Delta. Dzięki współpracy Fiata ze szwedzkim producentem aut o nazwie Saab, powstają bliźniacze modele aut osobowych: Fiat Croma, Saab 9000, Alfa Romeo 164 oraz Lancia Thema. Od 1980 roku w sprzedaży Lancia oferowała auto miejskie o oznaczeniu Lancia Y10. W 2008 roku do produkcji zostaje wprowadzona nowa generacja Lancii Delta oparta na Fiacie Bravo II.

Technologia

Lancia wprowadziła do motoryzacji niezależne zawieszenie każdego z kół, był to duży krok w przód w kwestii zwiększenia komfortu użytkowania. Wprowadzenie rozbudowanego systemu elektrycznego zmusiło producenta do tego, aby zastosować bardziej wydajny akumulator do samochodu Lancia. Wprowadzenie elastycznego zawieszenia silnika oraz hamulców hydraulicznych, wpłynęło bezpośrednio na zwiększenie strefy komfortu i bezpieczeństwa użytkowników samochodu Lancia.

Aktualnie produkowane

Jedynym aktualnie produkowanym modelem Lancii jest Ypsilon drugiej generacji. Do produkcji model ten został wprowadzony w 2011 roku w fabryce znajdującej się na terenie państwa Polskiego w miejscowości Tychy. Jest to pojazd z segmentu aut miejskich, cieszący się dużym zainteresowaniem ze względu na ciekawą stylistykę oraz niskie koszta eksploatacji. Akumulatory do Lancii na pierwsze wyposażenie produkowane są przez firmę Exide połączoną z marką Centra. Lancia Ypsilon zbudowana jest na tej samej płycie podłogowej co Ford Ka oraz Fiat 500. W 2012 roku zaprezentowany został model napędzany jednostką paliwową CNG.