Akumulatory do Dodge

Dodge

Dodge

Dodge to amerykańska marka produkująca samochody osobowe, terenowe, pick-up oraz vany. Aktualnie Dodge jest częścią marki Chrysler i posiada swoje odpowiedniki, kryjące się pod logiem Chrysler. Zwykle Dodge są gorzej wyposażone, a wersje silnikowe mają mniej mocy niż ma to miejsce w odpowiednikach kryjących się pod marką Chrysler. Ściśle powiązaną z Dodgem była marka Plymouth, aczkolwiek Chrysler porzucił jej produkcję w 2001 roku.

Historia

Przedsiębiorstwo Dodge zostało założone pod koniec XIX wieku przez braci Johna Francisa Dodga oraz Horace Elgina Dodga. Na początku rozwoju, firma produkowała rowery oraz części do maszyn. W 1901 roku fabryka została przeniesiona do Detroid w Michigan, było to miejsce gdzie najszybciej rozwijał się wówczas rynek motoryzacyjny. Firma Dodge zaczęła produkować własne łożyska głównie do aut Oldsmobile. W 1902 roku podpisano kontrakt na produkcję silników oraz innych podzespołów dla Forda T. W 1914 roku Dodge rozpoczął produkcję własnego auta wzorowanego na Fordzie T, lecz bardziej bogato wyposażonego. Model ten został bardzo dobrze przyjęty przez amerykański rynek motoryzacyjny, co przyniosło duży rozgłos marki Dodge. W 1928 roku Chrysler wykupuje udziały Dodga i czyni go jedną z najbardziej popularnych marek w Ameryce.

Technologia

Dodge jako pierwszy w seryjnej produkcji aut osobowych wprowadził stalowe poszycia. Jednym z największych przełomów było wprowadzenie instalacji o napięciu 12 V. Akumulatory do samochodów Dodge jako pierwsze miały inne napięcie niż dotychczasowo stosowane 6 V.

Dodge aktualnie

W aktualnej produkcji jest 25 modeli Dodge’a, głównie są to minivany, pick-up’y, auta osobowe klasy kompaktowej oraz średniej. Wyjątkiem w całej grupie aut oferowanych przez Dodge’a, jest model Viper. To super sportowe auto o gigantycznej mocy silnikiem o dużej pojemności. Ze względu na ogromny silnik i bogate wyposażenie, pochłaniające niebotyczne ilości energii elektrycznej, montowany akumulator do Dodga Vipera musi mieć odpowiednio dużą pojemność wprost proporcjonalną do zapotrzebowania.

Klasyka

Największym klasykiem wyprodukowanym przez markę Dodge jest model Challenger. Jest to auto typu muscle car. Ten model Dodga ma bardzo wielu zwolenników na całym świecie. Ludzie kochają Challengera za cudownie brzmiący silnik o gigantycznej pojemności, tylny napęd oraz prostą aczkolwiek ciekawą stylizację. Dodge Challenger to najlepsza wizytówka amerykańskiej motoryzacji w latach 80. Ze względu na duże spalanie oraz wzrost cen paliwa, auta tego typu nie są już tak powszechnie użytkowane, aczkolwiek bardzo pożądane przez kolekcjonerów i fanatyków.