Akumulator do Daewoo Tico

Daewoo Tico

Daewoo Tico to jeden z najbardziej charakterystycznych samochodów miejskich, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Produkcja Daewoo Tico pod obecnie znaną nazwą rozpoczęła się w 1996, a zakończyła w 2001 roku. W tym czasie wyprodukowanych zostało niemal 125 tys. egzemplarzy tego auta. Model Tico (dostępny również pod nazwą Fino) został oficjalnie uznany za najmniejszy seryjnie produkowany samochód pod znakiem Daewoo.

Pierwowzorem do produkcji znanej doskonale odsłony Tico było Suzuki Alto. Na terenie Korei Daewoo Tico na licencji Suzuki produkowane było już od 1991 roku, gdzie samo Alto wydane zostało już trzy lata wcześniej. Daewoo Tico mimo swoich niewielkich wymiarów oferowało 5-drzwiowe nadwozie, co spotkało się z pozytywnym odbiorem przez wszystkich rodziców z dziećmi. Nadwozie wyposażone w 4 skrzydła drzwiowe znacząco zyskuje na funkcjonalności.

Cena Daewoo Tico nie była wygórowana, jednak mimo to samochód posiadał dobre (jak na tamte lata) wyposażenie podstawowe. W standardzie dostępne były elektryczne szyby przednie, radio i centralny zamek. Małe wymiary oraz krótka strefa zgniotu nie gwarantowały jednak bezpieczeństwa podczas kolizji. Od 1996 roku Daewoo Tico produkowane było również na terenie Polski w fabryce Daewoo-FSO w systemie SKD. Mimo niskiego poziomu bezpieczeństwa, Tico oferowało niezawodny system hamulcowy, gdzie przednie koła wyposażone były w tarcze hamulcowe, a tylne koła w hamulce bębnowe. Podstawowa pojemność bagażnika nie robiła wrażenia (zaledwie 120 litrów), jednak po złożeniu tylnej kanapy komora bagażnika zwiększała się do 450 litrów. Oficjalne zakończenie produkcji Daewoo Tico przypada na 2001 rok.