Akumulator do Daewoo Lanos

Akumulator do Daewoo Lanos

Daewoo Lanos

Daewoo Lanos to samochód osobowy zaliczany do segmentu B/C, produkowany nieustannie od 1997 roku. W Polsce produkcja wstrzymana została w 2008 roku, jednak w wielu krajach na świecie w dalszym ciągu z fabryk wyjeżdżały nowe egzemplarze. Produkcja w Egipcie zakończyła się w 2012 roku, a na Ukrainie produkcja wciąż trwa. Pomimo wielu zmian dotyczących miejsca produkcji i upływu lat, koncepcja modelu Daewoo Lanos pozostała niezmienna. Nadal jest to tanie auto osobowe, przeznaczone do sprawnego poruszania się po mieście. Po 2008 roku Daewoo Lanos zaczął znikać z Polskich dróg, wyparty przez unowocześnione samochody konkurencyjnych marek.

Daewoo Lanos był następcą Daewoo Nexia, które w 1997 roku uznane zostało za samochód przestarzały, mało bezpieczny i stosunkowo drogi w utrzymaniu (wysokie zużycie paliwa oraz wysoka awaryjność). Klasyczny Lanos dostępny był w trzech podstawowych wersjach nadwozia: 3-drzwiowy hatchback, 5-drzwiowy hatchback oraz w nadwoziu typu sedan.

Silniki montowane w Lanosach nie gwarantowały sportowych osiągów, bowiem pod maską znaleźć można było benzynową jednostkę napędową o pojemności od 1.3 do 1.6 litra. Do najpopularniejszych i najmniej awaryjnych zaliczyć możemy jednak Daewoo Lanos 1.5 8V, którego silnik oferował moc na poziomie 86 KM. Taka jednostka napędowa gwarantowała w miarę dobre osiągi przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskiego poziomu spalania. Daewoo Lanos w 2000 roku przeszedł lifting, modyfikujący zarówno nadwozie, jak i wnętrze pojazdu. W tym czasie wydana została specjalna edycja – Daewoo Lanos Sport o dymionych kloszach. W 2006 roku wycofany został z oferty Lanos z silnikiem 1.5 litra, ze względu na wysokie koszty sprowadzania jednostek napędowych z Korei oraz poziom emitowanych spalin. Po tej zmianie najchętniej wybieranym był silnik 1.6 16V o mocy 106 KM, przyspieszający od 0-100 km/h w 11.5 s.