Akumulatory do Zastava

Akumulatory do Zastava

Zastava

Zstava

Zastava Automobil AD jest to producent samochodów oraz broni. Początkowo Zastava była firmą jugosłowiańską, a później serbską. Siedziba firmy znajduje się w mieście Kragujevac.

Historia

Na początku swojej działalności firma produkowała wyłącznie sprzęt wojskowy. W późniejszych latach zaczęto produkcję samochodów na licencji Chevroleta. Od 1953 roku samochody stały się głównym celem produkcyjnym przedsiębiorstwa. Pierwszy po wojnie wyjechał Jeep Willys, korzystający z amerykańskiej licencji. W 1954 roku wykupiono licencję na produkowanie samochodów marki Fiat. Rok później zaczęto produkcję Zastavy 600, w oparciu o model Fiat 600. Kolejnym modelem produkowanym przez firmę Zastava był model 1300/1500, w odniesieniu do Fiata 1300/1500. Sztandarowym produktem marki była Zastava 101, która ukazała się w 1971 roku. Był to model oparty na Fiacie 128. Następnym wyprodukowanym modelem była Zastava 1100, również produkowana w Polsce.

Technologia

Samochody marki Zastava głównie opierały się na samochodach marki Fiat i prezentowały bardzo zbliżoną do siebie technologię. Samochody niskobudżetowe, przeznaczone dla zwykłych obywateli, musiały być tanie w utrzymaniu. Podzespół, taki jak na przykład akumulator do samochodu Zastava, z założenia był niedrogi w zakupie, a to ze względu na ograniczony budżet użytkowników. Ubogie wyposażenie sprawiało, że akumulator do Zastavy nie musiał oferować dużej mocy w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania.