Akumulatory do Iveco

Iveco

Iveco

Iveco (skrót od Industrial Vehicles Corporation ), jest to włoskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Turynie, należące do koncernu Fiata. Iveco specjalizuje się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych oraz wojskowych. Iveco również zajmuje się produkcją odrębnych elementów, takich jak silniki.

Historia

Koncern Iveco powstał w 1975 roku z połączenia się kilku przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją samochodów ciężarowych. Spośród wszystkich udziałowców, Fiat posiadał 80% udziałów marki Iveco. W 1978 roku ma miejsce wydarzenie, które znacząco wpłynęło na dalszy rozwój marki. Było to wprowadzenie do produkcji pierwszej generacji Iveco Daily. W 1986 roku Iveco wykupuje fabrykę Forda w Wielkiej Brytanii, jednocześnie wprowadzając do produkcji model Zeta, który staje się fundamentem z rodziny Euro Cargo.

Aktualnie produkowane

Aktualnie marka Iveco od 2002 roku produkuje ciężarowy model Stralis, a od 2004 r. Trakkera, często wykorzystywanego jako wywrotka. W kategorii samochodów dostawczych bryluje model Daily. Iveco ma aktualnie 43 fabryki w 18 różnych państwach. Oprócz aut ciężarowych przedsiębiorstwo produkuje autobusy pod marką Irisbus, jest również jednym z największych producentów silników spalinowych. Głównym dostawcą akumulatorów do Iveco na terenie Europy jest firma Centra.

Iveco na służbie

Iveco jest jednym z głównych dostawców samochodów ciężarowych dla straży pożarnej oraz wojska. Przykładami modeli używanych przez służby mundurowe są:

  • Iveco Magirus Stralis - jest to pojazd występujący w wariantach od 19-44 ton. W straży pożarnej stosowany jako wóz techniczno-bojowy. Ze względu na 7-13 litrowe silniki spalinowe, samochody potrzebują ogromnego prądu rozruchowego. W celu zapewnienia niezawodności, akumulatory do Iveco stosowane w pożarnictwie, muszą posiadać odpowiedni zapas mocy. Ten model ciężarówki w specjalnych wersjach służy między innymi jako lotniskowe pojazdy gaśnicze.
  • Iveco Losot-Terrier - to lekki wóz opancerzony o maksymalnej masie całkowitej 5 t, umożliwiający transport 8-osobowej załogi. Często używany w policji oraz wojsku. Maksymalny zasięg pojazdu to 400 km. Ze względu na swoje przeznaczenie, takie podzespoły jak silnik czy akumulator chronione są pod pancerzem.