Akumulatory do GAZ

Akumulatory do GAZ

Gaz

Gaz

Gaz to przedsiębiorstwo istniejące na dawnych terenach Związku Radzieckiego, a obecnie Rosji. Gorkowska Fabryka Samochodów znajdowała się na terenie Niżnego Nowogrodu, gdzie produkowano samochody osobowe, ciężarowe, terenowe i wojskowe.

Historia

ZSRR w 1929 roku podjęło decyzję o budowie dużej fabryki produkującej samochody. W tym celu zakupiono licencję na kilka modeli pojazdów od amerykańskiej marki Ford. W 1932 roku wyprodukowano pierwszy samochód w oparciu o Forda AA o nazwie Gaz NAZ-AA. Na koniec tego samego roku produkowano samochody pod nazwą Gaz. Głównie produkowano model osobowy Gaz-A oraz ciężarowe Gaz-AA oraz Gaz-AAA. Podczas drugiej wojny światowej marka Gaz produkowała głównie samochody ciężarowe, terenowe oraz silniki do dział samobieżnych i lekkich czołgów. W okresie lat 1946-1958 produkowany był Gaz-M20 Pobieda, w Polsce zaś produkowany był jako FSO Warszawa-M20. W Polsce samochody marki Gaz kojarzone są z samochodami terenowymi, a konkretnie modelami Gaz-64, Gaz-67 oraz Gaz-69. Najbardziej dochodowa dla gospodarki ZSRR była produkcja samochodów ciężarowych w Polsce produkowanych jako Lublin-51.

Technologia

Samochody marki Gaz głównie produkowane były dla wojska. Akumulator do samochodu Gaz używanego przez wojsko musiał charakteryzować się dużą pojemnością, gdyż kluczowym elementem była wytrzymałość oraz niezawodność. Dodatkowym utrudnieniem dla akumulatora do samochodu Gaz były ciężkie warunki pracy, jakie panowały podczas pory zimowej na terenie ZSRR, a obecnie Rosji.