Każdy z użytkowników samochodów osobowych, miał choć raz w życiu problem z uruchomieniem silnika, ze względu na rozładowanie akumulatora. Przyczyny mogą być różne, zaczynając od bardzo niskiej temperatury otoczenia, a kończąc na pozostawionym włączonym odbiorniku prądu przez wiele godzin. Jak naładować rozładowany akumulator? Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie akumulatora do prostownika, który przywróci sprawność naszej baterii. Tylko jaki prostownik do akumulatora kupić?

Jak działa prostownik do akumulatora?

Prostownik akumulatorowy ma za zadanie przekształcić prąd zmienny pobierany z sieci w prąd stały, a ten z kolei odpowiada za naładowanie akumulatora. Uruchomienie ładowania następuje zaraz po włączeniu zasilania. W zależności od rodzaju urządzenia zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje napięcia 6V oraz 12V. Dodatkowo w zależności od typu urządzenia możemy mieć manualny wpływ na natężenie prądu ładowania. Taka funkcja występuje w tradycyjnych prostownikach transformatorowych.

Zobacz najlepsze prostowniki

Ranking Produkt Producent Cena
1 MSW Prostownik - 12/24 V - 30 A - rozruch 130 A - przełącznik napięcia S-CHARGER-50A - 3 LATA GWARANCJI MSW Sprawdź cenę
2 Profesjonalny prostownik do ładowania akumulatora 12v/24v - do samochodów osobowych, ciężarowych... marki Malatec Malatec Sprawdź cenę
3 Msw prostownik samochodowy - 6 / 12 v - 2 / 6 a - lcd msw-cbc-105w-6a - 3 lata gwarancji MSW Sprawdź cenę
4 Hecht czechy Hecht 2013 prostownik samochodowy ładowarka do baterii akumulatorów 12v - ewimax oficjalny dystrybutor - autoryzowany dealer hecht - ewimax (8595614913508) HECHT CZECHY Sprawdź cenę
5 ULTIMATE SPEED Prostownik z funkcją wspomagania rozruchu ULG 17 A1 ULTIMATE SPEED Sprawdź cenę

Rodzaje prostowników

Aktualnie firmy zajmujące się produkowaniem prostowników do akumulatorów oferują następujące rodzaje urządzeń:

  • Prostowniki standardowe – to urządzenia o najprostszej budowie, opartej głównie o transformator. Ze względu na prostotę konstrukcji koszt wykonania jest niski, co w dużym stopniu przekłada się na korzystną cenę zakupu dla klienta. Tego typu prostowniki są przeznaczone jedynie do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, zawierających elektrolit. Posiadają manualne pokrętło do ustawienia natężenia prądu ładowania. Niektóre modele mają możliwość wyboru napięcia pomiędzy 6V a 12V. Lepiej wyposażone konstrukcje posiadają zabezpieczenia chroniące przez zwarciem. Największym minusem tego typu prostowników jest brak możliwości automatycznego rozłączenia ładowania po całkowitym napełnieniu baterii.
  • Prostowniki mikroprocesorowe – to urządzenia z wbudowanym modułem elektronicznym, który odpowiada za automatyczne dostosowanie napięcia oraz natężenia ładowania. Mamy do wyboru kilka trybów ładowania, między innymi tryb boost, który ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przywrócić nasz akumulator do pełnej sprawności. Za poprawne i bezpieczne dla naszego akumulatora ładowanie odpowiedzialny jest mikroprocesor, który odpowiada za:
    • możliwość ładowania bez demontażu akumulatora z instalacji samochodowej,
    • stabilne napięcie ładownia,
    • automatyczne odłączenie po ukończeniu procesu ładowania,
    • automatyczną regulację prądu ładowania, w zależności od aktualnego stanu akumulatora,
    • zabezpieczenie przeciwzwarciowe w razie połączenia ze sobą elementów ładujących,
    • możliwe wystąpienie funkcji odsiarczania akumulatora, polegającej na usunięciu skutków pozostawienia akumulatora w stanie głębokiego rozładowania.
  • Prostowniki impulsowe – to urządzenia o małym rozmiarze, zapewniające dużą wydajność ładowania. Dzięki częstotliwości 1kHz, ładowarki impulsowe są najskuteczniejsze na rynku, jednakże przy ich użytkowaniu musimy pamiętać o warunkach ich użytkowania, ze względu na to, że w niektórych warunkach mogą stanowić zagrożenie dla akumulatora lub użytkownika.

Najważniejsze parametry prostownika

Jednym z najważniejszych podziałów jest to, jaki rodzaj akumulatora chcemy naładować. Jaki prostownik wybrać do akumulatora kwasowo-ołowiowego? Do wyboru mamy prostowniki standardowe lub te bardziej rozbudowane, czyli prostowniki mikroprocesorowe. Natomiast do ładowania akumulatorów żelowych możemy użyć prostownika impulsowego.

  1. Napięcie wyjściowe – nominalnie jest to 12V, aczkolwiek jest to wartość umowna, ponieważ do ładowania akumulatora będziemy potrzebowali napięcia w zakresie od 13,6V nawet do 16V.
  2. Prąd ładowania możemy podzielić na dwie kategorie:
    1. prąd szczytowy – jest to maksymalny prąd ładowania przez prostownik, wartość ta nie powinna być wyznacznikiem przy wyborze urządzenia,
    2. prąd skuteczny – to wartość, która powinna równoważyć się z 10% pojemności naszego akumulatora. Od tego parametru głównie zależy ile czasu zajmie efektywne ładowanie naszego akumulatora.
  3. Wymiar urządzenia ma duży wpływ na jego mobilność. Dużą przewagę nad prostownikami tradycyjnymi oferują prostowniki mikroprocesorowe, ze względu na małe, kompaktowe gabaryty oraz niedużą wagę.

Dodatkowe elementy wyposażenia prostowników

Aktualnie prostowniki samochodowe oferują bogate wyposażenie dodatkowe, takie jak:

  • ekran LCD – pokazujący napięcie ładowania i to, w jakim etapie ładowania jest nasz akumulator,
  • amperomierz – wskazuje aktualny prąd ładowania,
  • woltomierz – służy do wskazania aktualnego napięcia ładowania,
  • wbudowany wentylator – element ten ma na celu zmniejszenie temperatury wewnątrz obudowy, zwiększając efektywność ładowania,
  • stabilizację napięcia i natężenia – gwarantuje bezpieczny proces ładowania baterii,
  • Soft Start – zapewnia bezpieczne ładowanie, chroniąc prostownik oraz akumulator, funkcja ta jest przydatna najbardziej przy głęboko rozładowanych akumulatorach,
  • funkcja Boost – pozwala na użycie maksymalnie dużego prądu, w celu naładowania akumulatora w jak najkrótszym czasie,
  • odsiarczanie akumulatora – służy odwróceniu procesu wynikającego z pozostawienia akumulatora w stanie głębokiego rozładowania,
  • zabezpieczenie termiczne – gwarantuje wyłączenie urządzenia w trakcie zbyt intensywnej eksploatacji, unikając trwałego uszkodzenia..

Podsumowanie – jaki prostownik kupić?

Odpowiedzią na pytanie jaki prostownik do akumulatora wybrać, jest kwestia naszych indywidualnych potrzeb. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wybranie urządzenia wyposażonego w mikroprocesor. Pomimo nieznacznie wyższej ceny, prostownik z mikroprocesorem zapewnia większe bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Zaraz po naładowaniu odłączy dopływ prądu, co zapobiegnie zjawisku przeładowania akumulatora. Przy użyciu prostownika mikroprocesorowego nie musimy odłączać akumulatora od instalacji samochodowej, co czyni go bardziej komfortowym w użytkowaniu. Mały gabaryt w połączeniu z niską wagą sprawia, że możemy go umieścić praktycznie wszędzie.