Akumulatory Optima

Optima BatteriesPoczątek działalności firmy Optima datuje się na rok 1983. Firma zasłynęła głównie z badań technologicznych na temat akumulatorów spiralnych. Pierwsze akumulatory tego typu pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Akumulatory Optima możemy podzielić na trzy główne technologie produkcji:

  • akumulatory standardowe,
  • akumulatory spiralne,
  • akumulatory głębokiego rozładowania.

Akumulatory spiralne

Optima wyróżnia się spośród innych baterii charakterystycznym wyglądem. Specyficzny wygląd spowodowany jest zastosowaniem technologii Spiralcell, która sprawia, że płyty wewnątrz akumulatora są bardzo ciasno umieszczone. Wpływa to na zmniejszenie oporu wewnętrznego. Zmniejszenie oporu wewnątrz akumulatora wpływa na zwiększenie mocy na mniejszej powierzchni. Ze względu na nieruchomo zamontowane płyty, akumulator staje się bardziej odporny na wstrząsy, co umożliwia zastosowanie go w pojazdach narażonych na takie działania. Przykładem takiego zastosowania są auta terenowe. Większa odporność na wibracje niesie za sobą również zminimalizowanie ubytków w powłoce masy aktywnej, co dalej wiąże się z mniejszymi stratami energii oraz wydłużeniem żywotności akumulatora. W bateriach Optima zastosowano najczystsze stopy ołowiu, które minimalizują występowanie zjawiska samorozładowania się akumulatora. Zastosowanie płyty przeciw wibracyjnej V-Tech, podnosi efektywność działania akumulatora oraz zwiększa jego żywotność dwu, a nawet trzykrotnie, w porównaniu ze standardowym akumulatorem. Ze względu na szczelną obudowę, baterie produkowane przez firmę Optima są całkowicie bezobsługowe.

Zastosowanie

Dzięki niskiemu indeksowi samorozładowania, akumulatory spiralne firmy Optima świetnie sprawdzają się w pojazdach lub maszynach sezonowych. Pozostawione na kilka lub kilkanaście miesięcy bez użytkowania, po podłączeniu nie utracą zmagazynowanych ładunków elektrycznych.

Akumulatory głębokiego rozładowania

Akumulatory głębokiego rozładowania stosuje się w urządzeniach lub pojazdach, gdzie rozładowanie baterii sięga od 60% do 70% jego pojemności. Standardowe akumulatory pracują w przedziale 1-3% rozładowania, w stosunku do pojemności.

Zastosowanie

Akumulatory Optima głębokiego rozładowania, ze względu na charakterystykę pracy, stosowane są w:

  • łodziach,
  • wózkach golfowych,
  • wózkach inwalidzkich,
  • radiowozach, karetkach lub wozach strażackich.

Podział ze względu na zastosowanie

Akumulatory marki Optima możemy podzielić ze względu na przeznaczenie, co wiąże się z różnymi kolorami pokrywy w celu łatwiejszej identyfikacji:

  • akumulatory Optima YellowTop (żółta pokrywa) dedykowane są do głębokiego rozładowania,
  • akumulatory Optima RedTop (czerwona pokrywa) przeznaczone są do pracy rozruchowej,
  • akumulatory Optima BlueTop (niebieska pokrywa) to połączenie akumulatora rozruchowego i akumulatora głębokiego rozładowania.